Moderní technologie nabízí skutečně až neuvěřitelné věci a rozhodně 3D tisk se k nim bezpochyby řadí. Snadno se poté dají vyrábět praktické pomůcky nebo i originální dárky. Mnohdy dokonce chybí nějaká drobná součástka, kterou nelze nikde zakoupit, a přesto není nutné celý přístroj či produkt vyhazovat. Stačí jen vytisknout podle přesné předlohy potřebný díl a může se zase pokračovat v práci. Nemluvě o tom, jak moc 3D tisk pomáhal v koronavirové krizi při výrobě ochranných pomůcek či zakladačů na proužky, které se hodily na šití roušek. V dnešní době již není problém si takové produkty objednat pěkně na míru podle potřeby.

3D tisk dokáže skutečně překvapit

Existují různé technologie, přičemž FFF (FDM) 3D tisk je ideální pro zakázkovou či sériovou výrobu. V podstatě se jedná o zkratky, které prezentují samotnou technologii výroby. Do tiskárny tak vstupuje tiskový materiál, který je v podobě struny. Ten se poté v tiskové hlavě 3D tiskárny roztaví a to do takové podoby, že se dá snadno protlačit skrze trysku. Tato speciální struna termoplastu neboli filamentu, se začíná vrstvit na sebe, přirozeně podle pokynů, jak má model vypadat. Právě na takovém přesném tvoření tenkých vrstev je 3D tisk založený. V podstatě tak vznikají zadané zakázky, postupným vrstvením a tvoří výrobek odspodu směrem nahoru.

Objednání 3D tisku není složité

Objednat si lze zakázku online a důležitá je rozhodně komunikace, která umožní to, aby byl produkt skutečně vytvořený podle potřeb zákazníka. Cena je přirozeně odlišná a to podle toho, o jaký model se bude jednat a také náročnost provedení. Technologie FFF je pro klienty nejvýhodnější metodou, jelikož není tolik odpadního materiálu a to přirozeně ušetří i finanční stránku.

Součástí ceny je:

  • Samotný tisk, který má různou dobu, zahrnuje rovněž druh materiálu a také je důležitá přesnost, pokud se bude například jednat o nějakou součástku.
  • Spotřeba materiálu je různá, což samozřejmě ovlivní celkovou částku výsledného výrobku. Také je nutno přihlédnout k nákupní ceně materiálu, který se skutečně může lišit, což je též rozhodujícím faktorem.
  • Výsledný výrobek je nutno pěkně zabrousit, očistit od nerovností, případně udělat další úpravu podle požadavků zákazníka.
  • Cenu může příznivě ovlivnit dodaný model výrobku. Pokud ovšem chybí, tak se cenová relace zvýší, jelikož pověřená osoba musí nejprve model vypracovat a poté se teprve bude tisknout.